AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

Samsun’un Ayvacık ilçesi Ziraat Odası başkanı Erdal Avcı,” Çiftçilerimizin birçoğu kayıtlarını sildirmek istemektedir. Şimdi kaydını sildirmiş olması çiftçimizin bu 5 bin lira desteklemeyi almasına yeterli gelmiyor” dedi.

GÜNDEM 20.11.2023 23:42:00 0
AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER  5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun’un Ayvacık ilçesi Ziraat Odası başkanı Erdal Avcı,” Çiftçilerimizin birçoğu kayıtlarını sildirmek istemektedir. Şimdi kaydını sildirmiş olması çiftçimizin bu 5 bin lira desteklemeyi almasına yeterli gelmiyor.  Yani 1 Ekim 2023 tarihinde Çiftçi Kayıt Sisteminden (ÇKS) çıkmış olmalı ki, bu desteklemeyi çiftçi almalı” dedi.

Samsun’un Ayvacık ilçesindeki çiftçiler Ayvacık Ziraat Odasında dün saat 17’de oda toplantı salonunda iktidar tarafından emeklilere bir kere mahsus verilen 5 bin liradan ÇKS kayıtları olduğu için yararlanamamaları üzerine bir toplantı düzenlediler. 

Ayvacık Ziraat Odasının düzenlediği toplantıya çok sayıda ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) olan emeklinin bulunduğu salonda Ayvacık ilçesi Ziraat Odası başkanı Erdal Avcı Çiftçilere hitaben ve basın mensuplarına konuşmasında şunları söyledi. “

“Çiftçilerimiz, yaşamış olduğumuz, mağduriyet ile ilgili Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, siyasi partilerin bütün genel başkanlarına arz edilmek üzere basın açıklaması yapmaktayız. 

Saygıdeğer çiftçilerimiz, Cumhurbaşkanımız Cumhuriyetimizin 100. Yıl münasebetiyle bir sefere mahsus olmak üzere çiftçilerimize emeklilerimize 5.000.00. TL bir sefere mahsus olmak üzere destekleme sözü açıklamıştır. Cumhurbaşkanımızın emeklilerimiz için açıklamış olduğu bu sözü müjde olarak kabul ettik ancak ne yazık ki gece demeden gündüz demeden sabahın beşinde altısında kalkarak Türk ekonomisine milli gelirimize katkı sağlamak için üreten çiftçilerimiz bundan muaf tutulmuştur. İlk açıklamada sayın cumhurbaşkanımız bütün emekliler olarak bu konuyu gündeme taşımıştır ama sonra anlaşılmıştır ki ne yazık ki çiftçilerimiz bu haktan muaf tutulmuştur.”

AYVACIKLI ÇİFTÇİNİN %90’I AKP’YE OY VERDİ!

Desteklemede 8 yıldır alan bazlı fındık desteklemesini 170.00.TL olarak hala devam etmekte olduğunu, her şeye %300-400 girdi fiyatlarına zam gelmesine rağmen ne yazık ki alan bazlı destek yerinde 8 yıldır hiç kıpırdamamakta olduğu söyleyen Erdal Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü. 

“Buradan Ayvacıklı, Samsunlu ve bütün Türkiye’deki çiftçilerimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye seslenmek istiyorum. Cumhurbaşkanım zatı aliniz özellikle pandemi döneminde biz çiftçilere talimatınız aynen şuydu “bir karış dahi toprak ekilmeden dikilmeden boş bırakılmamalıdır” talimatı üzerine çiftçilerimiz gece demeden hastalık demeden pandemi demeden gücük ayı demeden kara kış demeden zemheri demeden üretmeye devam etmiştir. Saygıdeğer Cumhurbaşkanım bu çiftçinin %90’nı zatı alinize cumhur ittifakına destek vermiştir. Temmuz ayından bu yana 7.500.00.TL maaşa mahkûm edilen emekli çiftçilerimiz ve emeklilerimiz şimdi kış ayı girerken 5.000.00.TL. gibi çokta fazla bu enflasyonda önemi olmayan bu paranın bir nebze de olsa çiftçilerimizin gelirine bir destek olarak beklerken çiftçilerimizin bu şekilde mağdur edilmesi bütün çiftçilerimizi ziyadesiyle üzmüştür. Cumhurbaşkanım desteklemede 8 yıldır alan bazlı fındık desteklemesi 170.00.TL olarak hala devam etmektedir. Her şeye %300-400 girdi fiyatlarına zam gelmesine rağmen ne yazık ki alan bazlı destek yerinde 8 yıldır hiç kıpırdamamaktadır. 1.00.TL bile artmamıştır. Bunu çiftçimiz, fındık fiyatları bu sene fındığında olmamasından dolayı yani sade bizim bölge değil, Ordu, Giresun bölgesinde az olmasından dolayı rekolte 718 bin, 20 bin tahmin edilirken, rekoltenin 500 bin ton civarında seyretmesinden dolayı fındık fiyatları 100 bin lira, gibi bir rakam etmiştir. Şükürler olsun Allah’ımıza, şükürler olsun yüce Mevla’mıza, çiftçimiz bu konuda fındık fiyatlarından memnundur” şeklinde konuştu.   

ÇİFTÇİMİZ DEVLETİNE GÜVENMİŞ İ VE TİBAR ETMİŞTİR. 

Ancak Cumhurbaşkanım 400-500 rakımından sonraki çiftçimiz fındığını kurutamamıştır. Kurutamadığı içinde aynı fiyattan yani 100 bin lira civarında ki, fiyattan şu an fındığını satamamaktadır. 

Ayvacık Ziraat Odası başkanı Avcı; “TMO nun yeniden bir güncelleme yaparak elinde fındığı bulunan tamahkarlık yaptığı için değil, daha fazla kazanmak için değil, sadece mevsim şartlarından dolayı fındığını kurutamayan çiftçilerimizin ve TMO ya fındığını teslim etmiş olan çiftçilerimizin bu aradaki 15 bin lira serbest fiyatı ile arasındaki fiyat farkı mutlaka ama mutlaka çiftçilerimize verilmelidir. Çünkü çiftçimiz devletine güvenmiştir. Çiftçi devletimize itibar etmiştir. Fındık fiyatları serbest piyasada 100 bin lirayı bulduğu zaman Tarım Kredi Kooperatifi de Tarım bakanlığına bağlı bir kuruluştur. Bu nasıl 115 bin lira olarak fındık fiyatını güncelliyorsa Tarım Kredi TMO’da Tarım Bakanlığının bir kuruluşudur. Mutlaka TMO’nun da bu fiyatı güncelleyerek bu mağduriyeti ortadan kaldırılmasını talep etmekteyiz” diye konuştu.

PARA BABALARININ ODALARININ TUZU KURU!

Paralarının olabileceğini, pullarının olabileceğini, eğer bir şeyler yoksa trilyonların olsa nereden tarım ürünü alabileceklerini vurgulayan Ayvacık Ziraat Odası başkanı Erdal Avcı şöyle dedi. 

“Çiftçilerimizin birçoğu kayıtlarını sildirmek istemektedir. Şimdi kaydını sildirmiş olması çiftçimizin bu 5 bin lira desteklemeyi almasına yeterli gelmiyor. Yani 1 Ekim 2023 tarihinde Çiftçi Kayıt Sisteminden (ÇKS) çıkmış olmalı ki, bu desteklemeyi çiftçi almalı. Onun için çiftçilerimizin tabi ki kaydını sildirmek isteyen kendi taktirleridir saygı duyarız. Ama kaydını bu saatte sildirmelerinin bu 5 bin lira için hiçbir katkısı yoktur. Artı bir şey daha söyleyeyim, sadece Ziraat Odaları, genel başkanımız, Şemsi Bayraktar’ın bu konu üzerinde ki, yüksek sesle hükümete seslenmesinden sonra sadece Ziraat Odalarına kayıtlı olanlar bu şekilde mağdur olmuş zannedilmektedir. Oysa ki, herhangi bir odaya kaydı olan, yani esnaf kefalete, şoförler odasına onlarca 20’ye yakın odaya kaydı olan, emeklimiz bu haktan faydalanmamaktadır. Yani Ziraat Odaları olarak, gündemde olması Ziraat Odaları genel başkanımız Şemsi Bayraktar’ın sizlerin hakkını savunmak için, gündeme getirdiği için, Ziraat Odaları sadece gündemdedir. Ama tuzu kuru olan odalar, yani borsalar, para babalarının olduğu odalardan daha bugüne kadar, emekli için bir kelam açıklanmamıştır. Çiftçilerimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetimizin kurucusu şu an bir Suriye, bir Libya, bir Irak, bir İran, bir Filistin değilsek Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının sayesinde bu durumdayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan 80-100 yıl önce görmüş demiş ki, “Köylü Milletin Efendisidir” demiş. Yine aynı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Milli Ekonominin Yerli Ekonominin Temeli Tarımdır “demiş. Şimdi Avrupalının daha yeni yeni pandemi de gördüğünü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 80 küsur yıl önce görmüş, Milli Ekonominin Temelinin Tarım olduğunu söylemiş. Paramız olabilir, pulumuz olabilir, eğer bir şey yoksa trilyonların olsa nereden alacaksın. Onun için bu çiftçinin üretimden vazgeçmemesi adına bu çiftçimizin, üretmesi adına, burada bütün, siyasi parti genel başkanlarına, bölgemizin Milletvekillerine ve başta cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’dan çiftçilerimizin, bu mağduriyetinin giderilmesini hassaten çiftçilerimiz adına kendilerinden talep etmekteyiz.”

SAĞ GÖSTERİP SOL VURUYORLAR!

“Nedir bu çiftçinin sıkıntısı? 200-250 yıldır atasından dedesinden tırnaklarıyla bugünkü gibi teknolojide yok. İmar ettiği açtığı, fındık yetiştirdiği, bağ bahçe yaptığı yerlerin fiyatını haritada yerini bile kalk göster deseniz, gösteremeyecek olan, genel müdürleri Ankara’da masa başından bu yana 2B arazileri için, 50 bin lira, 100 bin lira rakam koymaktadırlar.  Tapuda yazan örnekleri kanal girişlerinde şöyle bir vadide akrabalarımızla oturmaktayken 50 bin lira rakam koymuşlar. Bu 100 bin lira %50 indirimli 50 bin lira, o gelen tebligatlara bakarsanız, o gelen rakam % 50 indirimli fiyatı. 200 bin lira gelenler, 100 bin liraya düşmüştür. Onun için çiftçi atasından dedesinden kalan toprağı 50-100 bin lira para verecek, 10 dönüm yeri varsa 500 bin lira toprağı alacak. Bu çiftçinin 170 lira desteklemesi 8 yıldan bu yana yine, aynı rakamda kalacak. Yetmez çiftçiye sen üretme kardeşim, git kaydını falanda sil, bakın bunun bir tehlikesi de şu, gelecekte eğer bu sesimizi yükseltmezsek, şu da olabilir. Emekli olan çiftçiler, desteklemeden faydalanamaz diye bir şeyde gelebilir. Genel başkanımız Şemsi Bayraktar’ın aynen ifadesini okuyorum. “Çiftçilerimiz yaşanan bu mağduriyetin önümüzde ki süreçte verilecek destekler veya ikramiyelerde engel teşkil edeceği endişesi taşımaktayız” diyor yani bu böyle kalmayabilir biz hakkımızı arayacağız Cumhurbaşkanımız da inşallah bu çiftçinin sesine kulak verecektir” dedi.  


CHP ATAKUM BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI SERHAT TÜRKEL’DEN TÜM ATAKUMLULARA DAVET

KESK SAMSUN ŞUBELER PLATFORMU; EMEKTEN YANA, DEMOKRATİK HALK BÜTÇESİ İSTİYORUZ!

BAYRAM ÇELİK ATAKUM BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI!

DR. ERKAN, CHP’DEN ATAKUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAY ADAYLIĞINI İLAN ETTİ.

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANI MAÇOĞLU: "YOKSULLUĞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

SAMSUN KHK’LILAR PLATFORMU; ADİL YARGILANMA DA KANUNSUZ CEZA OLMAZ!

CHP SAMSUN İL BAŞKANI ÖZDAĞ; TÜRKİYE’DE TARIM POLİTİKALARINDA KÖTÜ YÖNETİMİN VE BECERİSİZLİĞİN İLANI!

KİMYA MÜHENDİSLERİ SAMSUN ŞUBESİ; “1. ENDÜSTRİYEL SU TEKNOLOJİLERİSEMPOYUMU” YAPILDI!

ADD SAMSUN ŞUBESİNDEN MUHTEŞEM TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ

BES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI TULUK; BAFRA KAYMAKAMLIĞINDA ÇALIŞAN 300 KAMU EMEKÇİSİ BAFRA HALKINA HİZMET VEREMEMEKTEDİR!”

CHP SAMSUN İL ÖRGÜTÜNDEN; ADALET VE HUKUK KRİZİ İÇİN OTURMA EYLEMİ!

SAMSUN’DA YAŞAYAN MALATYALI DEPREMZEDELER DEPREM SONRASI KENDİLERİNİ OTELİNDE KONUK EDEN SERHAT TÜRKEL’E FAHRİ MALAYATLI BERATI VERDİLER.

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DAİR TOPLUM YARARINA OLACAK POLTİKALAR ÜRETİLMESİ ŞART!

EĞİTİM-SEN SAMSUN ŞUBEDE İSMAİL YAVUZ DÖNEMİ!

ZMO SAMSUN ŞUBE BAŞKANI BAYZAT’IN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ AÇIKLAMASI

SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI; “SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!”

SINIF MÜCADELESİNİ ANLATAN “HER ŞEY BEDAVA” OYUNUYLA YASEMİN YALÇIN TİYATROSU SAMSUN’DA!

HAVANUR TAFLAN; SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!

ONUR GÜNDÜZ, “YÖNETİCİLERİN RİYAKARCA ÖVGÜLERİNİ DEĞİL; HAKLARIMIZI İSTİYORUZ, ALACAĞIZ!”

EĞİTİM-İŞ SAMSUN ŞUBE BAŞKANI GÜNDÜZ; “SAMSUNDA YILIN ÖĞRETMENİ SKANDALI!”

ESM KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKASI BAŞKANI BULUT; ÖFKEMİZİ KONTROL EDİYORUZ, ONUN İÇİN BURADAYIZ!

ERSİN GÜR; MİLLİ EĞİTİM BAKANININ, TEK TİPÇİ KIYAFET DAYATMASINA KARŞI, 24 KASIM’DA DAĞITACAKLARI ÖNLÜKLERİ KENDİLERİNE İADE EDECEĞİZ

SAMSUN SAĞLIK MESLEK ODALARI PLATFORMU: SAĞLIK SİSTEMİ ÜZEİNE ÇÖREKLENEN EN BÜYÜK SIKINTI SAĞLIKTA ŞİDDET!

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 115. YILINI KUTLADI!

ATAKUM’DA SERHAT TÜRKEL RÜZGARI

BES SAMSUN ŞUBESİ KADIN SEKRETERİ BOYRAZ; TÜRKİYE’DE TEK EVLİ EBEVEYNLER EVLİLERE GÖRE DAHA YOKSULLAR.

CEVAT ÖNCÜ CHP’DEN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI!

CHP ATAKUM İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI DT. SEVEN’DEN DİŞHEKİMLİĞİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI AÇIKLAMASI!

AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

SAMSUN TABİP O DASI KADIN HEKİMLİK KOLU; “HAYATLARIMIZDAN DA HAKLARIMIZDAN DA VAZGEÇMİYORUZ!

Yükleniyor

HÜRRİYETÇİ EĞİİTİM-SEN; BOŞ, ÇAPULCU VE MANİPÜLATÖR ÖĞRETMEN UNVANLARINI VERENLERİ UNUTMAYACAĞIZ!

ÇOCUKLARIMIZA BAYRAM SEVİNCİNİ YAŞATTIRMAYAN BU LİYAKATSIZLIKLA OKULLAR YÖNETİLEMEZ!

Eğitim-İş'ten tepki: Öğretmenlik meslek kanunu eğitim emekçileri için hüsrandır...

Panama'da bir gemide 616 paket kokain ele geçirildi: Varış noktası Mersin

Atakum Belediyesi’nde tüm personele PCR testi

2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

ÇİN'li YOLCU THY UÇAĞINDAN İNDİRİLDİ

DÜNYA KORONA VİRÜSÜNE KARŞI TEYAKKUZDA

Türk Bayrağına Irkçı Saldırı

Trump'tan 'yeni İran stratejisi' açıklaması

ROTARY’DE YENİ DÖNEM MOTTOSU; ‘DÜNYAYA UMUT OL’

SAMSUN DEVRİMCİ 78'LİLER DERNEĞİ BAŞKANI AKŞAN; DOSTALAR YOLDAŞLAR KARDEŞLER!

Mutluluğa yelken açtılar

BAFRA’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ KURSU BAŞLIYOR

Günümüz sanatı Borusan Contemporary'de irdeleniyor!

Björk: Tacize uğradım!

Şebnem Schaefer'dan 100 bin TL istiyor!

Irina Shayk eskisi gibi

Hilary Duff ile Matthew Koma yeniden birlikte

Heidi Klum dört çocuğuyla alışverişte

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANI MAÇOĞLU: "YOKSULLUĞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

SAMSUN KHK’LILAR PLATFORMU; ADİL YARGILANMA DA KANUNSUZ CEZA OLMAZ!

ADD SAMSUN ŞUBESİNDEN MUHTEŞEM TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ

SAMSUN’DA YAŞAYAN MALATYALI DEPREMZEDELER DEPREM SONRASI KENDİLERİNİ OTELİNDE KONUK EDEN SERHAT TÜRKEL’E FAHRİ MALAYATLI BERATI VERDİLER.

HAVANUR TAFLAN; SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!

ONUR GÜNDÜZ, “YÖNETİCİLERİN RİYAKARCA ÖVGÜLERİNİ DEĞİL; HAKLARIMIZI İSTİYORUZ, ALACAĞIZ!”

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 115. YILINI KUTLADI!

AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

İLKADIM BELEDİYESİNİN CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ HATİCE ÇAKIR’A “BEN CUMHURİYET KADINIYIM” ŞİİRİ NEDENİYLE AKP’Lİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN SÖZLÜ SALDIRI!

OPET VE UN WOMEN’DAN AKARYAKIT DAĞITIM SEKTÖRÜNDE BİR İLK: “EŞİTSEK FARK EDER”

MERKEZ SAĞ PARTİ (MSP) SAMSUN’DA HIZLA ÖRGÜTLENİYOR

ÇYDD SAMSUN GENÇLİĞİNE SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA PANEL!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 14 12 1 1 20 37
2.Fenerbahçe 13 11 1 1 24 34
3.Beşiktaş 13 8 4 1 5 25
4.Adana Demirspor 14 6 3 5 10 23
5.Trabzonspor 13 7 4 2 7 23
6.Kayserispor 13 6 2 5 4 23
7.Rizespor 14 6 5 3 -5 21
8.Antalyaspor 14 5 4 5 4 20
9.Hatayspor 14 4 4 6 3 18
10.Kasımpaşa 13 5 5 3 -4 18
11.Fatih Karagümrük 14 4 5 5 5 17
12.Ankaragücü 13 4 5 4 0 16
13.Sivasspor 13 3 4 6 -4 15
14.Gazişehir Gaziantep 13 5 8 0 -6 15
15.Konyaspor 14 3 6 5 -5 14
16.Pendikspor 14 3 7 4 -15 13
17.İstanbul Başakşehir 14 3 8 3 -6 12
18.Samsunspor 14 3 9 2 -10 11
19.Alanyaspor 14 2 7 5 -12 11
20.İstanbulspor 14 2 10 2 -15 8