İLKADIM BELEDİYESİNİN CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ HATİCE ÇAKIR’A “BEN CUMHURİYET KADINIYIM” ŞİİRİ NEDENİYLE AKP’Lİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN SÖZLÜ SALDIRI!

Samsun’un İlkadım ilçesi belediyesinde meclis toplantısında Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle meclis salonunda CHP’li meclis üyesi Hatice Çakır’a sözlü saldırı.

GÜNDEM 13.11.2023 18:53:00 0
İLKADIM BELEDİYESİNİN CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ HATİCE ÇAKIR’A “BEN CUMHURİYET KADINIYIM” ŞİİRİ NEDENİYLE AKP’Lİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN SÖZLÜ SALDIRI!

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

SAMSUN- Samsun’un İlkadım ilçesi belediyesinde meclis toplantısında Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle meclis salonunda CHP’li meclis üyesi Hatice Çakır, Bafralı yerel şair ve yazar, Gülseren Akdaş’ın “Ben Cumhuriyet Kadınıyım” adlı şiirini okuduğu için meclis salonunda bulunan AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri tarafından sözlü saldırıyı bugün onur anıtı önünde CHP İlkadım ilçe örgütü ve CHP Samsun Milletvekili Murat Çan’ında katılımıyla protesto ettiler.

İlkadım Belediyesinin CHP’li meclis üyesi Hatice Çakır, cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle bayramın peşinden İlkadım Belediyesi meclis salonunda okuduğu “Ben Cumhuriyet Kadınıyım” isimli şiir nedeniyle AKP’li ve MHP’li meclis üzerleri tarafından sözlü saldırıya uğramasını  bugün Onur Anıtı önünde CHP’li Samsun Milletvekili Murat Çan’ın da katıldığı basın açıklamasında CHP İlkadım ilçe başkanı Metin Teletar, konuşmasında şunları söyledi.

“Bugün 100. Yılını kutladığımız cumhuriyetin tam da anlamına binaen, İlkadım Belediye meclisinde kadın üyemiz sevgili Hatice Çakır’ın okuduğu şiire karşılık, AKP ve MHP’li grup başkanvekillerinin verdiği tepki üzerine bizler de bu açıklamayı yapmayı zorunlu bulduk. Cumhuriyet elbette ki Atatürk devrim ve ilkeleriyle kadınlarımıza çok şey kazandırdı. Başta seçme ve seçilme hakkını dünyada ilk defa, büyük önder Atatürk sayesinde Türk kadını elde etti. Kısacası Türk kadını eşit yurttaşlık, kavramına kavuşmuştur. Bu anlamda, sayın Hatice Çakır, bütün kadınları temsilen Cumhuriyet Bayramının 100. Yılı nedeniyle İlkadım belediye meclisinde bir şiir okumuştur. Bu şiirle anlatılmak istenen aslında tüm kadınların eşit yurttaşlık hakkına sahip olmalarının özüdür. Bu anlamda kendisini kutluyoruz. Bütün cumhuriyet kadınlarının yanında olduğumuzu onlarla birlikte yaşam biçimimizi belirlediğimizi açıklıyoruz. Şimdi aynı şiiri Hatice hanımın kendi sesinden dinleyelim.”

İlkadım Belediyesinin CHP’li meclis üyesi Hatice Çakır, Cumhuriyet Bayramından 2 gün sonra okuduğu şiir nedeniyle AKP ve MHP’li meclsi üyeleri tarafından sözlü saldırıya uğramasını şu ifadelerle anlattı.

“Hepiniz bugün güç verdiniz, değer verdiniz, katılımınız için teşekkür ediyorum. Biz bu şiiri başkanımın da söylediği gibi Cumhuriyet Bayramından 2 gün sonra mecliste tüm kadınlar adına, okumak istedik. Bütün kadınların eşit haklara sahip olduğunu bildiren bu şiiri tekrar sizlerle okumaktan ve paylaşmaktan gurur duyuyorum. Bu şiiri her yerde ve her zaman okuyacağımı da belirtmek istiyorum” diye konuştu. 

CHP’li İlkadım Belediyesi meclis üyesi Hatice Çakır’ın şiirini okumasından sonra CHP’li Samsun Milletvekili Murat Çan’da bir konuşma yaparak İlkadım belediyesi AKP ve MHP’li meclsi üyelerine tepkisini şöyle dile getirdi. 

“Yaklaşık 15 gün önce, cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlama duygularıyla okuduğu şiir, birileri tarafından bizce anlaşılamamış, ama kendileri kendi mantık çerçevesinde anlamak istedikleri gibi anlamışlar. Halbuki, şiirin içinde Nenehatun’dan, Kara Fatma’ya kadar bütün kadınlarımızdan bahsediliyor. Halbu ki birkaç gün önce şekillenen MYK’mız ortada duruyorken bu şiiri, yanlış bir şekilde algılayanlar, algılamaya meftun olanlar bence büyük bir yanılgı içerisindeler. Şu anda bulunan hazirunda her kesimden insanımız var. Bakıldığına fotoğraf karesine net bir şekilde görülmekte. Burada kasıt arayanlar hiçbir şey bulamayacaklardır. Cumhuriyetimizin 100. Yılında CHP, toplumun tüm kesimlerini kucaklamaya ve cumhuriyetin 2. Yüzyılında 2. Yüzyılını yaşadığımız bugünlerde tam da cumhuriyetin kuruluş felsefelerine uygun davranmaya her geçen gün bir öncekinden çok daha kararlı, çok daha tutarlı ve çok daha çalışkan bir şekilde gayret edeceklerdir. Konun başında daha doğrusu toplantının başında anlatıldı. 29 Ekim’den iki gün sonra Kasım ayının ilk İlkadım belediye meclis toplantısında ki bu gayet rutin olduğu üzere herkes günü anlam ve önemine uygun bir şekilde kendi duygularını ifade eden söz alırlar. Bu sözlerden birinde de Hatice Hanım, Cumhuriyetin 100. Yılı anlamına uygun bir şiir okumak istemiş, kendisine söz verilmiş, şiir okunurken şiirin içindeki birkaç cümleyi benim az önce vurgulamaya çalıştığım üzere yanlış anlamaya meylen, ya da kendi baktıkları pencereden tamda doğru anladıkları şekliyle Hatice hanıma birtakım hakaretlerde bulundular. Sanıyorum bunu bize söyletmek istedi. Bu anlamda teşekkür ediyorum. Saygısızca dil kullanılmış. Bir kadına kullanılmayacak şekilde diller kullanılmış ve uzun bir tartışmadan daha sonra birazcık daha kabalaşan ifadeyle iki tane meclis üyesi birisi AKP’den diğeri MHP’den salonu terk ederken sevgili belediye meclis üyesi Hatice hanıma terbiyesiz, buna benzer, bu anlama gelen hakaretlerde bulundular. Terbiyesiz kelimesi çok net bir şekilde var. Biride benim burada söyleyemeyeceğim, bir şekilde sözlü bir şekilde saldırıda bulunmuşlardır. Bunu ben burada açıklama durumunda değilim ama bu konu dava konusu olduğunda tutanaklarda görülecektir. Biz bunu sindiremediğimiz için cumhuriyetin bir kadınına, partimizin bir belediye meclis üyesine hepsinden önce yıllardır partimize hizmet etmiş, sayın Hatice hanıma bunu içimize sindiremediğimiz için ve destek olmak amacıyla burada toplandık. Kurultay sürecimiz ve 10 Kasım törenleri ve sevgili merhum başkanımız Muzaffer Önder anısına yaptığımız toplantılar nedeniyle bugüne kaldı maalesef, ama gördüğünüz gibi tüm Sivil Toplum Örgütlerinden temsilciler ve partimizin birçok üyelerinin katılımıyla burada hep bir arada olduk” dedi.  


CHP ATAKUM BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI SERHAT TÜRKEL’DEN TÜM ATAKUMLULARA DAVET

KESK SAMSUN ŞUBELER PLATFORMU; EMEKTEN YANA, DEMOKRATİK HALK BÜTÇESİ İSTİYORUZ!

BAYRAM ÇELİK ATAKUM BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI!

DR. ERKAN, CHP’DEN ATAKUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAY ADAYLIĞINI İLAN ETTİ.

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANI MAÇOĞLU: "YOKSULLUĞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

SAMSUN KHK’LILAR PLATFORMU; ADİL YARGILANMA DA KANUNSUZ CEZA OLMAZ!

CHP SAMSUN İL BAŞKANI ÖZDAĞ; TÜRKİYE’DE TARIM POLİTİKALARINDA KÖTÜ YÖNETİMİN VE BECERİSİZLİĞİN İLANI!

KİMYA MÜHENDİSLERİ SAMSUN ŞUBESİ; “1. ENDÜSTRİYEL SU TEKNOLOJİLERİSEMPOYUMU” YAPILDI!

ADD SAMSUN ŞUBESİNDEN MUHTEŞEM TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ

BES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI TULUK; BAFRA KAYMAKAMLIĞINDA ÇALIŞAN 300 KAMU EMEKÇİSİ BAFRA HALKINA HİZMET VEREMEMEKTEDİR!”

CHP SAMSUN İL ÖRGÜTÜNDEN; ADALET VE HUKUK KRİZİ İÇİN OTURMA EYLEMİ!

SAMSUN’DA YAŞAYAN MALATYALI DEPREMZEDELER DEPREM SONRASI KENDİLERİNİ OTELİNDE KONUK EDEN SERHAT TÜRKEL’E FAHRİ MALAYATLI BERATI VERDİLER.

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DAİR TOPLUM YARARINA OLACAK POLTİKALAR ÜRETİLMESİ ŞART!

EĞİTİM-SEN SAMSUN ŞUBEDE İSMAİL YAVUZ DÖNEMİ!

ZMO SAMSUN ŞUBE BAŞKANI BAYZAT’IN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ AÇIKLAMASI

SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI; “SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!”

SINIF MÜCADELESİNİ ANLATAN “HER ŞEY BEDAVA” OYUNUYLA YASEMİN YALÇIN TİYATROSU SAMSUN’DA!

HAVANUR TAFLAN; SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!

ONUR GÜNDÜZ, “YÖNETİCİLERİN RİYAKARCA ÖVGÜLERİNİ DEĞİL; HAKLARIMIZI İSTİYORUZ, ALACAĞIZ!”

EĞİTİM-İŞ SAMSUN ŞUBE BAŞKANI GÜNDÜZ; “SAMSUNDA YILIN ÖĞRETMENİ SKANDALI!”

ESM KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKASI BAŞKANI BULUT; ÖFKEMİZİ KONTROL EDİYORUZ, ONUN İÇİN BURADAYIZ!

ERSİN GÜR; MİLLİ EĞİTİM BAKANININ, TEK TİPÇİ KIYAFET DAYATMASINA KARŞI, 24 KASIM’DA DAĞITACAKLARI ÖNLÜKLERİ KENDİLERİNE İADE EDECEĞİZ

SAMSUN SAĞLIK MESLEK ODALARI PLATFORMU: SAĞLIK SİSTEMİ ÜZEİNE ÇÖREKLENEN EN BÜYÜK SIKINTI SAĞLIKTA ŞİDDET!

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 115. YILINI KUTLADI!

ATAKUM’DA SERHAT TÜRKEL RÜZGARI

BES SAMSUN ŞUBESİ KADIN SEKRETERİ BOYRAZ; TÜRKİYE’DE TEK EVLİ EBEVEYNLER EVLİLERE GÖRE DAHA YOKSULLAR.

CEVAT ÖNCÜ CHP’DEN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI!

CHP ATAKUM İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI DT. SEVEN’DEN DİŞHEKİMLİĞİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI AÇIKLAMASI!

AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

SAMSUN TABİP O DASI KADIN HEKİMLİK KOLU; “HAYATLARIMIZDAN DA HAKLARIMIZDAN DA VAZGEÇMİYORUZ!

Yükleniyor

HÜRRİYETÇİ EĞİİTİM-SEN; BOŞ, ÇAPULCU VE MANİPÜLATÖR ÖĞRETMEN UNVANLARINI VERENLERİ UNUTMAYACAĞIZ!

ÇOCUKLARIMIZA BAYRAM SEVİNCİNİ YAŞATTIRMAYAN BU LİYAKATSIZLIKLA OKULLAR YÖNETİLEMEZ!

Eğitim-İş'ten tepki: Öğretmenlik meslek kanunu eğitim emekçileri için hüsrandır...

Panama'da bir gemide 616 paket kokain ele geçirildi: Varış noktası Mersin

Atakum Belediyesi’nde tüm personele PCR testi

2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

ÇİN'li YOLCU THY UÇAĞINDAN İNDİRİLDİ

DÜNYA KORONA VİRÜSÜNE KARŞI TEYAKKUZDA

Türk Bayrağına Irkçı Saldırı

Trump'tan 'yeni İran stratejisi' açıklaması

ROTARY’DE YENİ DÖNEM MOTTOSU; ‘DÜNYAYA UMUT OL’

SAMSUN DEVRİMCİ 78'LİLER DERNEĞİ BAŞKANI AKŞAN; DOSTALAR YOLDAŞLAR KARDEŞLER!

Mutluluğa yelken açtılar

BAFRA’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ KURSU BAŞLIYOR

Günümüz sanatı Borusan Contemporary'de irdeleniyor!

Björk: Tacize uğradım!

Şebnem Schaefer'dan 100 bin TL istiyor!

Irina Shayk eskisi gibi

Hilary Duff ile Matthew Koma yeniden birlikte

Heidi Klum dört çocuğuyla alışverişte

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANI MAÇOĞLU: "YOKSULLUĞA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

SAMSUN KHK’LILAR PLATFORMU; ADİL YARGILANMA DA KANUNSUZ CEZA OLMAZ!

ADD SAMSUN ŞUBESİNDEN MUHTEŞEM TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ

SAMSUN’DA YAŞAYAN MALATYALI DEPREMZEDELER DEPREM SONRASI KENDİLERİNİ OTELİNDE KONUK EDEN SERHAT TÜRKEL’E FAHRİ MALAYATLI BERATI VERDİLER.

HAVANUR TAFLAN; SAVAŞA, ERKEK ŞİDDETİNE, YOKSULLUĞA KARŞI BARIŞI, HAYATLARIMIZI ve HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ!

ONUR GÜNDÜZ, “YÖNETİCİLERİN RİYAKARCA ÖVGÜLERİNİ DEĞİL; HAKLARIMIZI İSTİYORUZ, ALACAĞIZ!”

SAMSUN DİŞHEKİMLERİ ODASI; BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 115. YILINI KUTLADI!

AYVACIKLI EMEKLİ ÇİFTÇİLER 5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN ÇKS KAYITLARINI SİLDİRMEK İSTİYOR!

İLKADIM BELEDİYESİNİN CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ HATİCE ÇAKIR’A “BEN CUMHURİYET KADINIYIM” ŞİİRİ NEDENİYLE AKP’Lİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN SÖZLÜ SALDIRI!

OPET VE UN WOMEN’DAN AKARYAKIT DAĞITIM SEKTÖRÜNDE BİR İLK: “EŞİTSEK FARK EDER”

MERKEZ SAĞ PARTİ (MSP) SAMSUN’DA HIZLA ÖRGÜTLENİYOR

ÇYDD SAMSUN GENÇLİĞİNE SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA PANEL!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 14 12 1 1 20 37
2.Fenerbahçe 13 11 1 1 24 34
3.Beşiktaş 13 8 4 1 5 25
4.Adana Demirspor 14 6 3 5 10 23
5.Trabzonspor 13 7 4 2 7 23
6.Kayserispor 13 6 2 5 4 23
7.Rizespor 14 6 5 3 -5 21
8.Antalyaspor 14 5 4 5 4 20
9.Hatayspor 14 4 4 6 3 18
10.Kasımpaşa 13 5 5 3 -4 18
11.Fatih Karagümrük 14 4 5 5 5 17
12.Ankaragücü 13 4 5 4 0 16
13.Sivasspor 13 3 4 6 -4 15
14.Gazişehir Gaziantep 13 5 8 0 -6 15
15.Konyaspor 14 3 6 5 -5 14
16.Pendikspor 14 3 7 4 -15 13
17.İstanbul Başakşehir 14 3 8 3 -6 12
18.Samsunspor 14 3 9 2 -10 11
19.Alanyaspor 14 2 7 5 -12 11
20.İstanbulspor 14 2 10 2 -15 8